Rotterdam is een geweldige stad om foodtrends te spotten en te ontdekken welke producten er op dit moment hip zijn in de horeca. Daarom dompelde Food Inspiration's hoofdredacteur Maaike de Reuver zichzelf twee dagen onder in Roffa. Dit zijn de 5 trends en hypes en toffe concepten die ze er ontdekte.

1. De hype is groen

Groen is tegenwoordig de kleur van de foodhypes. Want groener dan dé trendy ingrediënten van het moment – matcha en pistache – wordt het niet.

Matcha
Matchaconcepten zijn er veel in deze stad, waaronder Machi Machi (met de slogan ‘I love you so machi’), waar je onder andere matcha met panna cotta kunt scoren voor €7,65. Maar matcha staat ook op de kaart bij trendy ontbijt- en lunchzaken, zoals Wolly en Dune. Ook zie je het groene theepoeder steeds vaker terug als ingrediënt voor viennoiserie, zoals bij wafelzaak Waffel, waar ze wafels (geplette croissants uit een wafelijzer) verkopen met daarop witte chocola en matcha. De prijs: €7,50.

Pistache
Net als in andere steden in Nederland weten bakkers in Rotterdam tegenwoordig niet alleen matcha maar ook het mega populaire pistache in hun baksels te verwerken. Bij bakkerij Bakkit koop je bijvoorbeeld een opgerolde croissant met pistache voor €5,75 of een pistachewafel voor €4,95. Ook bij Waffel staan die pistache wafels op het menu, daar kosten ze €5,75. Een ware affordable luxury-lekkernij voor veel jongeren.

2. Vega wordt weer vlees

Rotterdam kende een paar jaar terug een aantal vega en vegan concepten, maar tegenwoordig zie je die minder in het straatbeeld. Vegan Junk Food Bar sloot er de deuren, net als SLA en Jack Bean. Veel van de vegaconcepten hebben plaatsgemaakt voor zaken waarbij vlees weer de hoofdrol speelt. 3 voorbeelden:

  • In het pand waarin voorheen plant-based concept Jack Bean was gevestigd, direct voor het centraal station, zit tegenwoordig halal kipconcept Eva Chicken. Voor het pand probeert een wapperende opblaaskip gasten naar binnen te trekken. Eva Chicken heeft ook een vestiging in Amsterdam.

  • In het pand van de gesloten Rotterdamse vestiging van SLA zit nu Drippy’s, het Instagrammable concept van influencer Kaj Gorgels en van de eigenaar van De Beren, Ad Schaap. Het menu draait rondom de smashburger en is mega populair op Instagram en TikTok.

  • De Rotterdamse locatie van Vegitalitan, aan de Witte de Withstraat, werd onlangs getransformeerd naar de (erg goed gelukte!) tapas- en borrelbar Picar. “We serveren nog steeds vegagerechten, maar ook charcuterieplanken”, aldus Jonathan van Kleij, de ‘operational quality coordinator’ van de zaak.

Overigens betekent dit in mijn ogen niet dat de eiwittransitie passé is. Waar we een paar jaar geleden onderscheid maakten tussen vega- of vleesconcepten zie je nu dat zaken op het menu beide varianten aanbieden. Het is daarmee niet het een of het ander, maar het een en het ander.

3. Traditioneel Aziatisch populairder dan ooit

Op de West-Kruiskade, vlak bij het centraal station, bevindt zich een hele verzameling Chinese zaken. Zelfs op een doordeweekse dag is het lastig om hier een tafeltje te bemachtigen en rijden de bezorgers met tassen vol dumplings en noedels af en aan. Mijn persoonlijke favoriet: Kampong Express, volgepropt met zwaaiende lucky cats. Het concept staat bekend om de jian bing, een Chinees streetfoodgerecht, een luchtige crêpe gevuld met garnalen, kip, ei, en noedels, of een combi daarvan.

De eerste Chinatown van Europa bevond zich in Rotterdam. Chinese restaurants ontstonden er aan het begin van de 20e eeuw doordat rond die tijd goedkope Chinese arbeidskrachten naar Rotterdam werden verscheept. Ze moesten de scheepvaart weer op gang helpen, aangezien de Rotterdamse zeelieden in staking waren omdat ze meer loon eisten. Chinezen namen hun werk over en openden eigen restaurants. Zo ontstond in Rotterdam in 1922 het eerste Chinese restaurant van Nederland, Chock Kok Low. Die zaak is inmiddels dicht, maar nog steeds vind je in Rotterdam veel Chinese restaurants en winkels, die dankzij social media misschien wel populairder zijn dan ooit. 


Sansan wordt wel gezien als een van de beste Chinese restaurants van Rotterdam. Het restaurant is gespecialiseerd in de Sichuanese keuken, een Chinese keuken afkomstig uit de provincie Sichuan die bekend staat om de pittige smaken. Bij Sansan kun je overigens kiezen hoe pittig je jouw gerecht wilt hebben: 1 is matig pittig, 5 is zeer pittig. Het restaurant is door Gault&Millau beoordeeld met 13,5 punten. Je eet hier onder andere de populaire mapo tofu, maar je kunt er ook terecht voor in chili gestoomde kabeljauwkop of gebakken varkensdarm met groenten.

Links: Kampong Express, Rechts: Sansan

4. Hip Aziatisch

Niet alleen de Chinese keuken is in Rotterdam populair. In de stad vind je überhaupt veel Aziatische concepten. In de Markthal alleen al zitten 16 Aziatische restaurants, waaronder hotpotconcept Hotbowl, streetfoodconcept Miss Chara en 1 van de 16 Nederlandse vestigingen van het succesvolle Takumi Ramen en Noodles.

Fans van de mega populaire Koreaanse keuken komen in de stad ook volop aan hun culinaire trekken. Bijvoorbeeld bij K-ea, een Korean café waar je terecht kunt voor K-toast met kimchi, of bij een van de twee locaties van SOJU Bar, waar Korean fried chicken het belangrijkste product is. Wat opvalt aan deze relatief nieuwe concepten is dat ze ook op social media super populair zijn. De zaken zijn vaak Instagrammable ingericht met felle kleuren, neonlampen en blije poppetjes in het logo.

Lees ook

K-food, food afkomstig uit Zuid-Korea, ook in Nederland super populair

Korean snelst groeiende keuken van het moment

Brazilian lemonade en kombucha

5. Andere hypes en trends

Niet typisch Rotterdams, maar ook populair in de horeca in deze stad:

  • Cocktails: de Aperol Spritz is op veel plekken nog altijd de favoriet

  • Huisgemaakte limonades: zoals de Brazilian lemonade, gemaakt van gecondenseerde melk, limoen en suikerwater

  • Kombucha’s: steeds vaker terug te zien op de drankenkaart als fris, alcoholvrij alternatief

  • Cinnamon rolls: bij de ambachtelijke bakker of op het menu van horecazaken

  • Alles met krokante kip: van brioches tot sandwiches

  • IJskoffie-varianten: zoals de grapefruit cold brew of de pornstar nitro bij Wakuli

  • Keiharde dancemuziek die uit de speakers knalt

  • Letterborden aan de muur waarop het menu wordt weergeven

  • Een driehoekig bord op de stoep voor de zaak met aan beide kanten een spiegel en het logo van de zaak

Restauranttip

Als laatste nog een restauranttip: niet nieuw, wel erg goed en mijn persoonlijke favoriet: Louise. Dit Franse horecaconcept in het Scheepvaartkwartier heeft twee locaties naast elkaar: Louise petit-déjeuner en Louise petit-restaurant. De eerste is meer een brasserie, de tweede een bistro. Bij beide zaken eet je klassieke Franse gerechten. Louise petit-déjeuner is laagdrempeliger met betaalbare belegde baguettes en salades op het menu, terwijl je bij het wat chiquere Louise petit-restaurant kunt kiezen voor onder andere escargots, steak tartare, tournedos of côte de boeuf. De kwaliteit van het eten en van de service is bij beide concepten fantastisch. Ze zijn allebei geopend voor ontbijt, lunch en diner.

Lees ook

Wat is het verschil tussen de Franse bistro, brasserie en bouillon?

En wat kun je daar als Nederlandse foodprofessional van leren?

Louise petit-déjeuner en Louise petit-restaurant